Showing posts with label meals. Show all posts
Showing posts with label meals. Show all posts

Thursday, August 6, 2015

Lessons Learned from using 30+ year old Wheat

So if you didn't know already - member of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints aka Mormons are commanded to keep a "Year Supply" Once you have a year supply of food, water, toiletries- you are suppose to aim for a 5 year supply and then a 10 year and then a 30 year supply for your whole family.
Guess you could call Mormons the original "preppers".
photo from A Prairie Homestead
Who has space for that? Tiny house living, using every space, has nothing on Mormons who have achieved the 30 year supply for a family of 7+ people.
Everyone who grew up in the Mormon church with food storing parents knows these realities:
picture from New Life on the Homestead blog
Under the bed is a convenient place to store food- but it is also a great way to keep your kids from shoving toys and stuff under it when it is time to clean up.
With the food all stored away under the bed it is hard to rotate. 
And my mom doesn't actually make bread (and when she did it wasn't from freshly ground wheat) and only actually used the wheat that was stored maybe once a year. Good thing wheat has a canned shelf life of 30 years.... only problem is what do you do with it after 30 years? My mom has always said that it is still food and she doesn't think the fact that it is over 30 years old will matter much at the end days and that its not like "oh yesterday was 30 years now its too old to use" will really matter.

My approach all these 7 years of marriage has been to to buy and store more of what I am actually using and try to find recipes that I can use the stuff I have and rotate it. If we had to live solely off what we have in the house I think we could last 4-6 months with some creativity and some boredom from the same foods. - so no we have not achieved the "Year Supply" levels. But I also haven't tried to can or use the storehouse to buy in food storage bulk levels.

So last year I wanted to start making some of our own bread. I started with Pizza.  I figured that was probably the most fool-proof place to start. But I wanted to use whole wheat flour. I had been using it to make all sorts of things we eat (I normally try to do half whole wheat flour and half cheap store white stuff). But I found that when you start using 5 cups at a time the whole wheat stuff became crazy expensive. I was at a friends house and she had a wheat grinder and was using it while I was there. She had got it not long after they had got married (almost 15 years ago) and it had been going strong all that time. After talking to my husband about how we could afford a wheat grinder we decided to ask both our parents for amazon gift cards for Christmas so we could use all the gift cards and some of our own money and afford to buy the grinder. When I told my mom they even threw in my birthday present money. So we now have a wheat grinder. 

This brings us to 30+ year old wheat. Even before we started to cut back and keeping to a budget, I asked my mom for her oldest wheat. My thoughts were, if it is still good- like it sort of should be (my parents go married in 1980 I was born in 1981, and most of the wheat in my parent's house has 1983 written on it- I think they used their tax refund that year to buy a 30 year storage of wheat . So it is just over 30 years old, lets see if it is good, not like my mom is using it and rotating it. I might as well. I could even start to replace hers with some new wheat when I start buying it for my family.

The wheat she gave me was marked 1979..... it came from my grandma's house and when she passed away my parents added it to their storage. So I've been using 36 year old wheat.

What have I learned?
  1. That my mom was right- it is still usable. Not wonderful, but edible. And if we were all having to live off of a 30 year food storage supply, we would all live.
  2. It takes more than you would think, if the recipe normally uses 5 cups of wheat for the bread recipe it will take more like 7 cups to get the consistency of stickiness you are use to for letting it rise. This has other implications that you have to adjust to. I am not that good at making bread to tell you how to fix those. But it ends up really "flour" tasting. I have tried to add sugar and/or salt last minute and sometimes that seems to help.
  3. It makes great puffed wheat for breakfast -not wonderful, but it is one of the most edible ways to eat it.
  4. The gluten in whole wheat is harder to work with (because there is less gluten per ounce of flour) then white flour- but it is even worse with the expired wheat, the gluten might as well not be there. If I don't add any white flour I will get no rise from the gluten. I have started adding the white flour at first and getting it good and sticky and then adding the expired wheat flour.
  5. Works best for anything when you grind it and throw it in, if you grind a lot at once, the longer it sits (even a day) it starts to get an older taste to it.
  6. Actually it works really well as a thickener in a gravy mix. I normally use corn starch but it works surprisingly well. 
  7. It makes decent Swedish Pancakes and cracked wheat. Haven't made pitas but I wouldn't be surprised if it worked decent for that too.
  8. It can't make cookies for the life of it.- so in the Zombie apocalypse there will be no edible chocolate chip cookies. It is just a mess.  The batter runs and runs and never rises. 
  9. Kids don't seem to notice. I can make a pizza with the 30 year old wheat and one made with all fresh ground new flour and the kids eat both the same.
  10. It over cooks faster- you have to watch it more it seems to always be fully cooked faster.
  11. That when it comes down to it, we can all be grateful for our parents who stored it and kept is around because it is still food. 
  12. I look forward to using all the old stuff up quickly because I would love to get to the newer hasn't expired stuff soon than later.
  13. Once I have a supply, I will rotate it and use it.

Monday, July 27, 2015

Pork- Its what's for Dinner

Long time ago, back when my husband and I were doing Weight Watchers. We started cutting back our portions of meat. We started to look at the amount of meat in our meals and decided that we didn't need to eat that much meat. I started looking into ways to cut back our meat. Adding lentils  - great way when you're using a ground meat, but less helpful when using shredded meats. The price of ground beef went up and we started looking at alternative cheaper somewhat healthy meats. Using more beans in Mexican-inspired dishes help with shredded meats.

Over time we have moved to eating more pork. The cost of chicken has gone up too. It took me a while to figure out things to make with pork.

When I buy pork I try to grind some of it. We have a Kitchen Aid grinder attachment. Then we have ground meat to use in any recipe that I would normally use ground meat for (Shepherds Pie, pasta, meat balls, sloppy joes).

The rest of it I freeze and then cook in the crock pot. I put about 3 lbs in the crock pot, first cutting off big sections of fat. I'll add some water to the pot so it won't burn. Also remember that the cut of pork -shoulder, roast, butt, are all less important. But not chops or ribs. I look for packages that are cheaper but are boneless when possible.

3 lbs will make 6-8 meals for my family of 6 (granted one baby and twin girls).
Meals:
pulled pork sandwiches (takes the most meat)
pulled pork on rice
pulled pork tacos
pulled pork taco salad
Fancy Burritos (like Chipote)
Nachos
Quesadillas
Tamales
Enchilladas
Baked Tamale Pie
Shredded Pork over Zucchini
Taquitos *never made these myself, but have had lots of friends suggest it

Saturday, July 25, 2015

Vegetables for Less (and some fruits we use like vegetables)

When doing once a month grocery shopping you have to recognize that your fresh vegetables that you buy at the store are not going to last the whole month before going bad. I advocate a mixture of mostly fresh and frozen veggies with a few cans in there. I am sure some of you have noticed how few veggies it seems like I have on our shopping lists and there are reasons for that (I buy bulk so it is a one item on the list, free veggies from friends gardens, frozen veggies, and a pantry full of food storage canned veggies).
But this is a great time to talk about some ways to get lots of fresh affordable veggies. And when I say veggies I am not using the scientific definition. Instead I'm referring to non-sweet mostly green and yellow foods that we use like vegetables and like sweet snack worthy fruits.
  1. Buy the ones on sale. Don't get hung up on that your family loves to eat asparagus or some other not on sale vegetable. Buy the ones on sale, learn to eat them and learn to like them. I have found that I like (or can easily eat) almost any vegetable when made up in a good way. Don't be picky or snob.
  2. Grow a Garden- Yes this take time and money to get started. But it can be done cheaply. I have tried many times, to grow nothing. But this year we did have a tomato plant, it has supplied all the tomatoes we have needed this summer. I bought it from a nursery that was closing back in April. We figure it has saved us a little on buying tomatoes, with the added benefit of the super fresh tasty tomato. Also everyone keeps telling me to put it in my garage for the winter and it should survive the winter just fine. So even little garden things can help eat fresh cheaper.
  3. Garden Extras- Lots of people where we live have gardens. We have lots of friends who have choose to follow the commandments for our church leaders to "grow a garden". Funny thing most of them plant things that they don't eat much of themselves. Keep your ears open for when people are giving away their garden extras. Sometimes it is because they don't like to eat what they grew but sometimes it is because their gardens were so plentiful that they can't eat it all in time. Also, when people talk about how plentiful their gardens are, don't be afraid to say "if you find you can't use it all, send some our way". We have ended up with many bags of random veggies on our porch from friends wanting to share before things go bad. You'll have to be open to which veggies you get. Again try new foods
  4. Bountiful baskets, Market on the Move, Coops... there are many groups all over that take 2nd grade veggies (ones that are good to eat but not pretty enough to go to the grocery stores), they often have a "cover" price and then you get bags full of veggies. Ask around groups are out there. Many are sponsored by church groups. If there isn't any in your area, maybe look into starting one. Ask around and find out what interest there would be. Start a facebook group. Contact organization groups like Bountiful baskets and find out what you'd need to go to start a local group. Talk to a local Farmer's coop and see if they would be interested and able to participate.
Now that you have fresh veggies (which most of the time turns out to be some sort of squash- if you got it for free) What do you do with it?

here is a list of generic ideas:
  • search pinterest - lots of ideas for unique veggies
  • baked/fried with a breaded crust
  • chop up small and put into pasta. I have found my family will eat ANY veggie (and I actually enjoy it too) chopped up with other mixed veggies and put into pasta sauce. This is my go to stand by for when I don't know what to a given veggie. Make pastas different by adding different things every time.
  • On top of Pizza- when we went to Italy there were all sorts of veggies (mostly squashes) topped on the pizza- and they were so good. Go out of your comfort zone. My kids don't notice- its pizza.
  • Stir Fry- again chop it small, when you chop large you get big tastes of it and kids are more likely to pick around large veggies in their food
  • Bolgolgi- Korean bbq stir fry, same idea, add what you have.
  • Skillet- sometimes known as hash. Get your potatoes going and add whatever veggies you have with a little bit of whatever meat you have. 
  • Stew it- or soup it. Simmer it all together add a little tomato sauce to the stewing broth. 
  • Lasagna- or a baked pasta. layer it with the meat layers, for a healthier and cheaper versions, use 1/2 the meat you'd normally use and fill the space with veggies. I lightly steam the veggie first and you will need to be careful not to add anymore extra water on the steamed veggies, you'll end up with a soup at the bottom of the lasagna pan. Or take a note from the Greeks and make Moussaka- a veggie and meat layered lasagna-like dish.
  • Orzo, Rizzoto, pilaf  - I find it best if you chop the veggies about the size of the orzo or rice. make how you would normally and add in the veggies. Sauteing the veggies first can add more flavor.
  • experiment

Monday, July 6, 2015

Cheap Meals: Thai-Style Fried Rice

A huge portion of the world eats rice for every meal. Part of that is because rice is cheap.

My favorite way to eat rice is Thai-Style Fried Rice
I make this for dinner and every once in a once in a while I make it for breakfast
Need:
3-4 cups cooked rice (Jasmine is best but any rice works)
4 eggs
1 TBS minced garlic
1 small onion
1/4 c. oil
1/4 c. soy sauce
1 TBS brown Sugar
Chicken or ham- 1-3 chicken thighs (you can use breast but it is a good      opportunity to use that cheaper chickens) or 1 cup chopped ham
optional items
   -green onions, bell peppers, tomatoes, cucumbers, peas, carrots
   -breakfast: pineapple or mangoes

Heat the pan with the oil. To the hot oil add the eggs (whisked) and your meat. Once your eggs are scrambled and chicken cooking add onions and garlic. When mostly cooked add rice. Let cook for a couple minutes before adding the soy sauce and brown sugar (tip-mix/dissolve them together and pour over the rice). Cook until the rice is starting to stick and fry to the pan. Serve.

Downloadable and printable recipe card (right click and save as)

Wednesday, July 1, 2015

Cheap Meals: Po'Man's Meal (skillet)


I got this recipe from "Great Depression Cooking with Clara" it is a series a family made so that would have it before their Mother/Grandmother was no longer with them, of her memories and recipes from growing up during the depression. She is so sweet and has great memories to listen to.  I have tried most of her recipes now. This is one that has become a family favorite, I have also adjusted to to fit our tastes more. She calls it "Poorman's Meal"

Need:
6-8 potatoes diced (I always leave my skins on)
3 hot dogs sliced/diced (can be substituted with ham, pork, chicken chunks, or bacon if that was cheaper for you at the time)
1 small-medium onion diced
2 TBS- 1/2 c. Pasta Sauce
1 cup water
*optional various veggies (suggestions- bell peppers, zucchini, green beans, broccoli, summer squash, carrots, celery)
Salt to taste (it always takes more than I think it should, pepper to taste


How:
Skillet the potatoes in an oiled pan. Add the onions let them start to become translucent, add any veggies that aren't previous cooked at this point. Add your hot dogs (idea is use the cheapest meat available to you).  Add your pasta sauce. Clara's recipe is 2 TBS. I find we like it better around 1/2 c of sauce. At this point add the cup of water and let sit for a while (3-5 minutes). If you want the "sauce" to thicken a little you can add a tablespoon of flour/cornstarch. If you are adding left over veggies add them now and let sit over heat for a couple more minutes. Serve.

*Clara's recipe doesn't have any veggies but the onion and potatoes. I like to add lots of veggies. I add whatever we have on hand. If I have leftover veggies from another night- they all go into the pan. If we have zucchinis or peppers then at least a small portion we have into the pan.

downloadable and printable recipe card- just "save as" the image

Meal Cost Breakdown:
.69 potatoes+ .75 of hot dogs+ .43 of onions+ *.75 of various other veggies+ .62 of pasta sauce= 3.24 for the meal +whatever sides you choose

Monday, June 22, 2015

Setting up our Budget- $60 grocery budget

Setting up a budget the first time (especially when you had one that was actually so broken and ignored) is not a fun experience. On the same level as pulling teeth. Not actually that bad. I would rather make a budget then ever have a tooth pulled again.

To get started I recommend checking out the budget tool on Dave Ramsey's site - good place to start out.

So... when we were doing my first budget my husband asked "What are you going to spend on groceries for this month?" Now before I gave the outrageous number I am about to tell you I did give it some thought...
1- we have lots of food storage, I keep telling myself I want to rotate it more
2- I want this number to be as low as possible to we can get a snowball rolling
3- We *JUST* went to Costco last weekend. I should have enough of the big stuff
Then I said with every confidence "$60" "Are you sure $60?" came from my husband. "Yes $60 but that can't be every month just this month." "okay 60"

Now in all honesty as we reviewed our numbers a week later I added 20 to that number to make 80. But that was after I took an actual inventory of what we had and after my children destroyed my deodorant and I realized I was going to have to spend money on deodorant. Now that 60 now 80 was not including what was just spent at Costco, and it was not including the cat's food or liter since that was a separate budget.

Now looking at $80 isn't a whole lot. But I figured taking into account the other stuff it should be enough. After all prior to starting our money make over I was spending between $250-300 a month depending on if it was a Costco month or not (we do not live near a Costco, we only go every other month). I don't know if we have a "Year Supply" or not, but we do have an impressive amount of food storage that is mostly rotatable. So this should totally be possible. **in full disclosure that budget number did not reflect what we spent eating out. I am so ashamed of that number I am not going to tell you what we WERE spending eating out and letting food go bad, Not any more**

How I shop (tips for thrifty shopping):
1-Now I already have tried to follow the "Once a Month Grocery shopping" except I have made it a twice a month shopping (comes out to once a paycheck)- one BIG everything trip, and one other time trip for milk and some fresh veggies and fruits (whatever is on sale) with the occasionally totally forgot item. I normally send my husband and he is awesome at buying only exactly what I put on his list. I find it is easier to spend less money the less times I walk into a store. I learned about it from this blogger at Blissful and Domestic. Although I can't find her original post that got me thinking about it and changing my attitudes on how I shopped. 
2- I do not coupon. I know it could save me money but it is hardly worth it for me. Here are some of my reasons- it takes a lot of time, I have a hard time obtaining coupons (I refuse to buy newspapers), the coupons friends save for me are normally expired or not what I need by the time I get them, when I have used them I don't feel like I saved money because I end up spending money on things I wouldn't have normally bought, I have got viruses on my computer from downloading coupons and coupon apps -no more. I am not anti-coupons. I do use the on a blue moon. But most of the time they are the ones I get from the store to use on my next visit, or the rare one I found online or was given that is perfect.
3- If I don't have it I find a way to make do! Leave it out, find a substitute, make from scratch, mend it, put it on the list for next month.
4- I make shopping lists. One running list of when I use something up, and I make a list- based off of that week's Ads and what I need of exactly what I am going to purchase. My shopping list has 3 columns One for the item to be purchased, Two for the expected purchase price with the number next to it of how many I plan on buying, Three to fill in at the store of how much the item actually costs. If my list of what to buy is over my budget then I have to decide what comes off the list- what I don't actually NEED.
5-Save a little in your budget for stocking up (planned from sales or unplanned for that special discount you find when you get there.)
6- Part of knowing what you need is knowing what you are going to make. Plan your meals. Make the list. Use a calendar (I put it into my google calendar so both my husband and I can see it) Now I know this all sounds like I'm an organized "J" personality (Myers-Briggs for "judging" personality type of organized person who loves lists). But I am not. I am as "P" as it gets and so is my husband (and that is where we have made lots of bad choices, because we don't make choices). WE have learned that we have to start making choices, we have to be proactive, and we HAVE to make some lists otherwise we all forget the easiest things. If I can do it- you can do it. 
7- I personally don't are about "organic" or "gluten-free" those are not my family needs. We do look for items that are "Whole Wheat" "no sugar added" and "reduced-fat". These things are things you can personally value. You can value what you want to, but remember that to stick to a budget there are trade offs you have to sometimes make. Fun a new way, make do, or do without.
8- Buy in bulk (it is lasting you a month or two, if you won't use it up in that time then don't buy it in bulk, but there is no need to buy 4 off the small item if you are going to use the large one)
9- Use less meat, I use about half or less of whatever a recipe calls for. I then often add beans or veggies as fillers in the recipe. We try to do one meal a week completely meatless- we started this one not to save money but as a way to feel we were better keeping the Word of Wisdom to "eat meat sparingly". We also have a meat grinder attachment for our Kitchen Aid. I rarely buy ground meats. Instead we buy bulk meat and grind it ourselves. I use ground pork or chicken in any recipe that calls for a ground meat.
10- Confession, I don't make bread. I'm trying, but my loafs of bread of super sad. But we have found fantastic bread for .50 a loaf (I can't make it quite that cheap or good). How? Bread factories day old bread or irregular bread. In Mesa (Southern & Country Club) is a bread factory. If you go in the morning (Monday- Friday) rejected loafs or day old loafs are .50 each. On Wed and Friday after one all their loafs are $1 each limit 5. There is no limit on the .50 loafs until they are out of stock. When we go up to Mesa to visit my family we stop in and buy 20-30 loafs and freeze them. When we can't be up in the mornings on a week day we try to find someone to stop by for us and pick up our loaves. If we run out of bread before we go up again, that is when I make our bread.
(we ended up with some funny math because I had to go back and fix the cost of some items)

So onto how I spend the $80 this month:
Milk x4 @1.99
Eggs   @11.99 (5 doz pack. Local price 6/16/2015)
Flour    @3.57 (10 lb all-purpose enriched flour, I grind my own wheat flour and most things I use a 3 wheat cups to 1 all-purpose ratio)
animal crackers @1.99 (Huge bag of Mexican animal crackers. My kids like them better than the "organic" Kirtland signature ones at Costco. I use the Costco tub and refill it with the cheapies and my kids are happier- one bag almost fills the cost tub)
Peanut Butter @4.69 (store brand, largest I could buy)
Pineapples x2 @.87each
Molassas  @3.59
Cottage cheese @1.69
Sour Cream @1.69 (larger tub, hurt me but I bought full fat because the reduce fat wasn't on sale- like I said make trade offs for budget)
Yogurt  @1.99 (large tub-vanilla)
Lettuces x2 @.99 
Onion bag  @2.49
5lb bag potatoes @3.69
apples 2lbs @.99
Crazins @2.00
Tomato Soup @1.67 (family size store brand)
small white Corn Tortillas @2.69 (70 tortillas)
Hamburger buns @.89 (small store brand 8 buns)
Block of Medium Cheddar Cheese @1.67
Sliced Cheese @1.99
Chips @1.00 (store brand baked tortilla chips)
Heavy cream @1.49 (this was a frivolous purchase to make ice cream on the July 4th because it is tradition)
Jello  2x .39
gelatin @1.49
Hot Dogs @.89 (store brand, chicken and pork and I don't care what you say)
Frozen Peas @2.39 (largest bag I could find)
syrup @1.99 (I had been making it from scratch for the past few weeks but the cost of the butter and brown syrup actually came out more then the $2 for the jug)
deodorant @3.79 (husband bought the brand I wanted, died a little when I learned what he paid- oh well live and learn)
=with tax= $78.17
Now there was one item I still need to buy and I'm not sure how I am going to buy it. I need to go to the local farmer's market and buy and new large jar of local honey and that is $8. I am going to see if I can make the bit of honey we have last till next month's budget and add my change to next month. Either that or I will be raiding all my coin jars for the 6 something to go buy our honey.

So yes I did it under $80. Yes I bought a few items I could have cut out. But with the gelatin and Jello I am going to make homemade fruit snacks for my kids, I didn't need the can of soup, I found the one I thought I had already in the pantry when I got home, and I could have totally passed on the expensive never on sale Molasses for another day (my husband uses it to make BBQ sauce and I make ginger snaps for my kids). 
And yes if I didn't have a good amount of food storage and spices in my cupboard already (including meat in my freezer). This wouldn't have been possible, but then I would have been buying more of those items and less of the special items like the jello and cream.

What our meals look like:
Breakfast-
Oatmeal with brown sugar/pb/fruit, eggs with toast, cream of wheat (made with my wheat grinder), crockpot soaked wheat, pancakes/waffles, homemade cinnamon rolls (Sunday Morning), cold cereal (never more than once a week and only when it was on sale sale), fried rice, egg and potatoes skillet

Lunch-
My husband takes leftovers, or a meat and cheese sandwich with a snack every day for work. We do have Healthy Choice Steamers that I buy on sale when $1 each in the deep freezer as back ups for bad mornings when I don't make him a lunch.
Me and the kids: pb&Js, dino chickens from Costco, noodles with canned veggies, quesadillas (cheese and tortilla), bean burritos/tostadas, ritz crackers/ham/pepperonies/sliced cheese , mac N cheese, cheese sandwich (hot or cold),

Dinner-
I try to have a good variety. But using similar ingredients. Every Friday I make homemade pizza (and extra dough & make the cinnamon rolls for Sunday, they then sit covered in the fridge till Sunday morning when I cook them), Saturday is my husband's night to grill, we tend to grill a lot of pork chops, chicken thighs, and turkey burgers because that is the cheapest meats.
listing off meals: pasta with veggies, lasagna, stir fry, Korean Bolgolgi, Thai Fried Rice, Chicken Alfredo, creamy pasta, Enchiladas (bean and chicken, sometimes pulled pork), pulled pork tamales (baked Tamale Pie), pulled pork sandwiches, pulled pork tacos, pulled pork over zucchini, Pulled pork Taco Salad Stacks, chicken and rice, hay stacks, Curry, Various Chilies, Shepherds Pie (most of the time made with ground pork), Crock pot pork chops, Strogonoff, Ham and Potatoes, PoMan's, Pigs in a cloud (mashed potatoes with hot dogs), Baked potatoes, Omelets, Tuna Noodle Casserole. 

last week dinners:
Mon- Thai fried Rice, Tues- Shepherds' Pie, Wed-Chicken Salad Lettuces Wraps, Thurs- Baked Potatoes, Friday- Pasta Salad (husband and son at Church activity so I skipped making Pizza), Sat- Homemade Pizza
This week's plan:
Sun-Lasagna (mixture of veggies and meat), Mon- Ham and Potatoes, Tues- Left overs, Wed- Enchiladas, Thurs-Crock Pot Pork Chops Fri- Pizza, Fri- Hot dogs (grilled)

Sorry there are no links yet. Eventually I hope to get them all up either to other sites or on this blog.

Snacks-
apples, fruits of the month (pineapple slices this month- I cut and freeze), animal crackers,popcorn, fruit snacks (I make), mini quesadillas, carrots, otter pops, yogurt, crackers (sometimes I make them), slice of cheese, chips and salsa, PICKLES spears

Good luck with your shopping. Next time I won't be explaining all my tips.